Site icon Aleksandra Tabor

Wyjazd blisko Warszawy. Janów Podlaski i Cieleśnica, na jeden dzień lub weekend

Janów Podlaski i Cieleśnica leżą 2 godziny drogi samochodem z Warszawy. Część trasy przebiega drogą ekspresową S2 i autostradą A2. To idealne miejsca na wypad na jeden dzień lub weekend.

Janów Podlaski

Janów Podlaski jest znany ze stadniny koni czystej krwi arabskiej. Stadnina ma ponad 200 lat i na jej terenie znajdują się zabytkowe budynki. Całość można zwiedzać, a bilet kosztuje 10 zł. Na miejscu jest płatny parking, restauracja i sklep z pamiątkami. Zwiedzanie można zaplanować zarówno na godzinę jak i na 2-3 godzinny spacer. Konie pięknie prezentują się na wybiegach i pastwiskach. Robią wrażenie, a do tego są spokojne, widziałam jak dzieci głaskały je po pysku. Stadnina prowadzi też szkółkę jeździecką, możliwe jest zwiedzanie stajni i zabytkowych obiektów oraz zjedzenie obiadu w restauracji. Główna część stadniny prezentuje się jak piękny park z wybiegami dla koni.

Drewniany kościół, dawna cerkiew Mikołaja Cudotwórcy to piękna, zadbana budowla w Janowie Podlaskim. Niestety kościół jest zamknięty.

Zamek biskupów w Janowie Podlaskim

Chociaż nazwa sugeruje coś innego, Janów Podlaski znajduje się w województwie Lubelskim, to wieś wyglądająca jak małe miasteczko. W centrum znajduje się restauracja, z całkiem dobrym jedzeniem i niskimi cenami. W Janowie jest Zamek Biskupów łuckich z końca XVIII w. Obecnie znajduje się tam hotel. Do dzisiaj zostały zachowane dwa skrzydła z zamku biskupów. Skrzydło wschodnie i zachodnie zostały odrestaurowane i zaadoptowane na potrzeby hotelu. Wnętrza w części zabytkowej wyglądają pięknie i warto wybrać się tam do restauracji lub baru w lobby hotelowym, a przy okazji obejrzeć zabytkowe wnętrza.

Cieleśnica

Cieleśnica to wieś znajdująca się 11 km od Janowa Podlaskiego, warto tam pojechać ze względu na piękny pałac rodziny Cieleśnickich, a później Radziwiłłów. O ile Zamek Biskupów w Janowie jest ogromnym obiektem, to dwór w Cieleśnicy jest kameralny i posiada zachowaną w całości oryginalną bryłę. W budynku znajduje się hotel i restauracja. Całość posiada piękne wnętrza i jest otoczona bujnym parkiem ze stawami. W parku znajduje się niedawno odrestaurowana oranżeria. Pałac odkryłam przypadkowo oglądając mapę i dziwię się, że jest mało znany. Warto tam wstąpić choćby na kawę. Miejsce jest niezwykle piękne i stanowi wspaniałą perełkę nadbużańskiego szlaku rowerowego. Tuż obok dworu znajduje się gorzelnia Fabryka Wódek i Likierów Cieleśnica i muzeum. Można tam kupić likiery jak np. miód z lipą.

Cieleśnica i Janów Podlaski

Obydwie wsie leżą na trasie nadbużańskiego szlaku rowerowego, który głównie prowadzi wzdłuż rzeki Bug. Okolice robią wspaniałe wrażenie, nie tylko rzeka, ale też stawy i lasy tworzą piękne widoki.

Konie w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim
Pałac Cieleśnickich w Cieleśnicy. Obecnie znajduje się tam hotel i restauracja
Nadbużański szlak rowerowy, Cieleśnica obok Janowa Podlaskiego
Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, obecnie jest tam hotel
Drewniany kościół, dawna cerkiew Mikołaja Cudotwórcy w Janowie Podlaskim
Exit mobile version