Szklarska Poręba jest uroczym miasteczkiem. Leży tuż pod górą Szrenica i właśnie szczyt Szrenicy jest największą atrakcją. Kolejne atrakcje to Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Huta Szkła Kryształowego Julia lub wiele tras w Karkonoskim Parku Narodowym. Ze Szkolarskiej Poręby warto wybrać się też na czeską stronę zobaczyć Wodospad Mumlawy. A jeśli mamy czas, to można zobaczyć również czeskie zamki.
Szklarska Poręba leży na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Karkonosze to najwyższe pasmo górskie należące do łańcucha górskiego Sudet. Szczyt Szrenica liczy 1 362 metry, można dostać się niego kolejką lub piękną pieszą trasą. Z moją wycieczką zdecydowaliśmy się na wjazd kolejką i zejście pieszo.
Ile czasu jedzie się kolejką na Szrenicę?
Wjazd kolejką krzesełkową na Szrenicę zajmuje około 30 minut wyciągiem i zapewnia wspaniałe widoki. Na szczyt Szrenicy wjechaliśmy koleją krzesełkową Szrenica Ski Arena. To są dwuosobowe ławki, na które trzeba wskoczyć i zeskoczyć. Krzesełka są mało wygodne, ale wrażenia zapadają w pamięć. Stacja dolna znajduje się w Szklarskiej Porębie 25 A. Parkingi przy kolejce krzesełkowej są płatne, a w sezonie letnim bardzo zatłoczone. Chyba najlepiej jest przyjść na piechotę do stacji. Na Szrenicę nie ma wjazdu kolejką z gondolami. Trasa składa się z dwóch etapów, można kupić bilet również tylko na pierwszy etap. Po pierwszym etapie należy kupić bilet do Karkonoskiego Parku Narodowego, szkoda, że bilety nie są połączone z kolejką, my mieliśmy niespodziankę, gdy po zejściu z krzesełek, ścieżka od razu prowadzi do kasy Karkonoskiego Parku Narodowego. Podczas przystanku można skorzystać z toalety. Pierwszy etap to widok na lasy, w drugim etapie widać skały i hale wraz z ze schroniskiem na Hali Szrenickiej.
Kolejka podwozi niemal pod sam szczyt. Po zejściu z krzesełek trzeba pokonać około 300 m kamienistymi schodami. Na górze jest zimno i dość mocno wiało. Widoki jednak rekompensują wszystko. Podjeżdżając pod szczyt, ogromna przestrzeń pod stopami robi wrażenie, gdy lasy mamy za sobą, a widać już tylko hale i nagie skały.
Czy na Szrenicy można coś zjeść?
Na szczycie można zjeść smaczny obiad w schronisku Szrenica. W sezonie jest dużo ludzi, kolejka do kasy, brak wolnych miejsc, aby usiąść. W schronisku można też skorzystać z toalety i przenocować. Ze Szrenicy roztacza się piękny widok między innymi na stronę czeską, Kotlinę Jeleniogórską i Szklarską Porębę.
Zejście ze Szrenicy szlakiem Czerwonym
Ze Szrenicy można zejść szlakiem czerwonym, który w niektórych miejscach stanowi szeroką wybrukowaną drogą. Mniej więcej w połowie znajduje się zatoczka z ławkami, aby odpocząć. My szliśmy do wodospadu Kamieńczyk i schronisko, przez Szosę Czeską do Szklarskiej Poręby. Zejście ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby zajmuje 1,5 godziny, do tego należy doliczyć dodatkową godzinę jeśli chcemy zobaczyć Krucze Skały, Krzywe Baszty i Wodospad Kamieńczyka.
Krucze Skały i Krzywe Baszty to ciekawe formacje skalne, przy obydwu skałach są parkingi. Z Kruczych Skał jest piękny widok na rzekę Kamienną. Zejście szlakiem ze Szrenicy do Szklarskiej Poręby jest wygodne i bezpieczne, widziałam tam wiele rodzin z dziećmi.
Szklarska Poręba Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyk można zobaczyć idąc ze Szkolarskiej Poręby jako główny cel wycieczki lub pod drodze na szczyt Szrenica. To najwyższy wodospad Sudetów o wysokości 846 m n.p.m. Tuż przy wodospadzie znajduje się schronisko i sklep z pamiątkami. Zwiedzanie wodospadu jest płatne, po wykupieniu biletów wchodzi się na krótką trasę wzdłuż kanionu zabezpieczoną siatką przed spadającymi kamieniami. W tej opcji wodospad można oglądać z dołu. Akurat jak schodziliśmy ze Szrenicy zrobiło się już późno i kasa była zamknięta, niemniej wodospad można zobaczyć również z góry z wysokości schroniska.
Szklarska Poręba wodospad Szklarki
To wodospad znajdujący się przed wjazdem do Szklarskiej Poręby. Piękne miejsce, które odwiedziliśmy przed przyjazdem i podczas podróży powrotnej. Krótka trasa, szeroką ścieżką od parkingu przez las do wodospadu, zajmuje 10 minut. Swobodne podejście nadaje się również dla małych dzieci. Tego dnia padało i ścieżka była bardzo śliska. Na parkingu trudno znaleźć miejsce, ale wieczorem robi się już luźniej.
Huta Szkła Kryształowego Julia
Zaledwie 7 kilometrów od Szklarskiej Poręby znajduje się huta szkła powstała w 1866 r. To fajna opcja na odpoczynek po górach. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje około 40 minut i można zobaczyć wnętrze huty, pracownie i dowiedzieć się jak odróżnić szkło od prawdziwego kryształu. Przewodnik opowiada o całym procesie od wytapiania szkła w piecu do ręcznego grawerowania. Zwiedzanie huty jest możliwe również w niedzielę.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik na szczycie góry Chojnik jest położony 12,5 km od Szklarskiej Poręby. To właściwie ruiny zamku, który jest datowany na XIV w. Do zamku można wejść szlakiem czarnym, to jest opcja raczej dla osób z kondycją. Wejście stanowi 2 kilometry, kamiennych schodów, schodów z konarów drzew lub schodów drewnianych, które w październiku były wilgotne. Dobrze zachowana jest wieża zamku, z której rozciąga się piękny widok na Karkonoski Park Narodowy. Dobre miejsce na krótkie zwiedzanie lub spacer. Na miejscu znajduje się tawerna z kuchnią polską w przystępnych cenach, tego dnia miała komplet gości.
Szczyt Szrenica, drogowskaz i widok na zejście szlakiem czerwonym