Bohol na Filipinach. Najlepsze atrakcje

Filipiny. Wyspa Bohol

Na wyspie Bohol oprócz plaż są dwie największe atrakcje to czekoladowe wzgórza i obserwacja tarsierów.

Na wyspie Bohol można zobaczyć tarsiery w ich naturalnym środowisku

Polska nazwa tarsiera to wyrak. To rzadkie zwierzęta żyjące na Filipinach oraz w Indonezji, które łatwo zapamiętać z powodu ich dużych wyłupiastych oczu. Na wyspie Bohol są trzy miejsca, w których można obserwować wyraki, największe to sanktuarium tarsierów Philippine Tarsier Sanctuary. Jest to kawałek puszczy, w której są wytyczone ścieżki. Nie ma tam klatek, ani zagród, które mogłyby przytrzymać te zwierzątka dla turystów.

Wyraki żerują nocą, a w dzień śpią na gałęziach drzew. Hałas, dotykanie ich lub intensywne światło mogą spowodować, że popełnią samobójstwo… Dlatego podczas odwiedzania sanktuarium, można rozmawiać tylko szeptem, zdjęcia można robić z daleka bez flash’a, a samo ich oglądanie odbywa się z dużej odległości. Należy też wyłączyć dźwięk w telefonie. Przed wejściem na ścieżkę w puszczy, przewodnicy uprzedzają o zasadach zachowania się. Tarsiery lubią samotność i pilnują swojego terenu. Każdy osobnik potrzebuje przynajmniej hektar powierzchni, a samice rocznie mogą urodzić tylko jedno małe. To wszystko powoduje, że te zwierzęta są bardzo wrażliwe, a działalność człowieka wyniszcza populację. Ciekawostką jest fakt, że jedno oko tarsiera jest większe niż jego mózg.

Przewodnicy mają doświadczenie w wypatrywaniu wyraków śpiących w ciągu dnia na gałęziach, ale uprzedzają, że może być tak, że nie zobaczymy ich w ogóle. Wejście do sanktuarium i zakup biletu nie gwarantuje, że zobaczymy wyraki. Zwierzęta mogą ukryć się, tak, że będą niemożliwe do zobaczenia lub mogą przenieść się na inny teren. Turyści nie mogą zejść z wytyczonych ścieżek, trzeba zachowywać się cicho, nie dotykać niczego, grupy turystów są małe. Z pomocą przewodniczki dojrzałam kilka wyraków, chociaż z oddali trudno je podziwiać, muszę powiedzieć, że są to urocze zwierzęta i warto przyjechać do sanktuarium. Dobrze oceniam organizację tego miejsca i ochronę tych zwierząt. Cała wizyta trwa około 30 minut.

Czekoladowe wzgórza na wyspie Bohol

W centralnej części wyspy znajdują się czekoladowa wzgórza, to pasmo górskie, które podczas pory suchej jest brązowe. Jak dla mnie faktycznie przypominają kupki usypane z kakao. Zwiedzanie zaczyna się od kiosku z biletami i sklepu z pamiątkami. My wycieczkę na czekoladowe wzgórza połączyliśmy z wypożyczeniem quadów na terenie parku, a po dojechaniu pod wzgórza, przewodnik zaprowadził nas na kilka z nich, z których widzieliśmy piękne widoki na tereny usypane okrągłymi wzgórkami wyrastającymi z ziemi. W połączeniu z pięknym słońcem widoki były wspaniałe.

Ile osób zmieści się na jednym motorze? Na Filipinach wszystko jest możliwe
Tarsier czyli wyrak po polsku to malutkie zwierzątko,
które można obserwować w Sanktuarium na wyspie Bohol.
Tablica informacyjna w Sanktuarium tarsierów na wyspie Bohol.
W drodze na czekoladowe wzgórza mija się pola ryżowe i gaje palmowe.
Soczysta zieleń pól ryżowych pięknie prezentuje się w słońcu. Zdjęcie bez filtrów.
Czekoladowe wzgórza na wyspie Bohol, na żywo widoki robią duże wrażenie.
U podnóża czekoladowych wzgórz zanjdują się pola uprawne.

O Filipinach przeczytasz tutaj https://aleksandratabor.com/cebu-wyspa-na-filipinach/

Możesz również polubić

Dodaj komentarz