Malezja

Malezja. Czy jest bezpiecznie?

Jak najbardziej. Piszę konkretnie o Kuala Lumpur i wyspie Langkawi. Nie zostałam oszukana, ani okradziona, chociaż po Tajlandii jestem wyczulona na drobne oszustwa Zdecydowanie jest mniej nagabywania turystów i namawiania do taksówek i dziwnych usług jak szycie garniturów i sukienek lub wycieczki. Po chaotycznej Tajlandii Malezja wydała mi się bardzo uporządkowana i czysta. Do podróżowania po stolicy korzystałam z aplikacji Grab, czyli azjatyckiego Ubera.

Malezja. Ile kosztuje jedzenie?

Jest tanio. Malezyjskie jedzenie to koszt na straganach i food courtach w galeriach handlowych od 5 MYR  do 30 MYR. Spokojnie można znaleźć restauracje z jedzeniem w średnich cenach za 25 – 35 MYR. Jedzenie jest w azjatyckim stylu, mieszanka kuchni chińskiej, tajskiej, hinduskiej i arabskiej. Wszystko pyszne, popularne są kurczaki, owoce morza, curry. Wieprzowina jest rzadka, a alkohol drogi ze względu na dominującą religię islam.

Moje ulubione to vegetable tempura rice bowl oraz wariacje z krewetkami lub rybą. Do tego noodle z kurczakiem, owocami morza i warzywami.

Tradycyjne danie malezyjskie to między innymi Nasi Lemak. To danie na bazie ryżu z mlekiem kokosowym i podawane ze smażonymi anchois, pastą z krewetek, jajkiem, a czasem z ogórkiem i orzeszkami ziemnymi. Warto spróbować też Roti, czyli placek z mąki, z zupą dal z soczewicy lub curry.

Czy w Malezji można dogadać się po angielsku?

Zdecydowanie tak. Pierwsze, co da się zauważyć w Kuala Lumpur to oznaczenia ulic i obiektów publicznych. Napisy w kilku językach angielskim, malajskim, chińskim i arabskim. Obsługa w miejscach turystycznych mówi po angielsku, tak samo w restauracjach.

Kiedy jechać do Malezji? Malezja – pogoda i temperatura

Klimat Malezji jest równikowy i dominują dwie pory roku. Od października do marca – z większą liczbą dni słonecznych i mniejszą liczbą dni deszczowych. Także najlepsza pora na podróż do Malezji to od października do marca, ale klimat zwrotnikowy oznacza dużą wilgotność i sporo deszczu przez cały rok. W Malezji może padać codziennie. Klimat jest zdecydowanie bardziej wilgotny i deszczowy niż w Tajlandii. Malezję odwiedziłam w porze deszczowej w listopadzie i faktycznie padało przez 2 dni w ciągu 6-dniowej wycieczki. Temperatura zazwyczaj powyżej 30 stopni. Przez większość dni niebo było zachmurzone.

Co zwiedzać w Malezji opisałam tutaj https://aleksandratabor.com/malezja-kuala-lumpur-ceny-atrakcje/

Dodaj komentarz