Czechy. Co zwiedzić blisko Szklarskiej Poręby?

Czechy są zaledwie 9,5 km od Szklarskiej Poręby, a to dobry punkt wypadowy na jednodniową wycieczkę do Czech. A jest co zwiedzać wodospad Mumlawy, zamki Hruba Skala, Hrad Valdstejn, Hruby Rohozec, to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia.

Droga krajowa nr 3 prowadzi do przejścia granicznego Jakuszyce Harrachov, przez które przejeżdża się bez zatrzymywania. Można tylko powspominać jak to było kiedyś, gdy kontrole graniczne z Czechami jeszcze obowiązywały. Blisko, tuż za granicą jest Wodospad Mumlawy (15 km od Szklarskiej Poręby). Łatwy dojazd ze Szklarskiej, na miejscu jest parking, a samo miejsce jest warte zobaczenia.   

Czechy. Atrakcje blisko granicy z Polską. Wodospad Mumlawski

Czechy witają nas pięknymi wodnymi kaskadami. Mumlavski Vodopad to kaskady na rzece Velka Mumlava i strumieniach, które przepływają przez tę część Karkonoszy. W sezonie letnim można kąpać się. Ja byłam pod koniec października i to był dobry czas. Mało turystów i spokojne podziwianie przyrody. Przejście tam trasy tam i z powrotem od parkingu oraz podziwianie wodospadu zajęło mi 2 godziny. Do wodospadów prowadzi wygodna droga, co powoduje, że miejsce jest dobre do zwiedzania również przez rodziny z dziećmi.

Wejście jest bezpłatne.

Czechy. Zamek Hruba Skala

Zamek Hruba Skala znajduje się 60 kilometrów od Szklarskiej Poręby. Pod zamkiem znajduje się płatny parking, znaleźliśmy ostatnie tam wolne miejsce. Przy zamku znajduje się Ceski Raj, trasa przez skalne miasto. To niezwykle ciekawe formacje skalne i głazy w lesie. Trasa prowadzi przez wąskie szczeliny i przejścia, trzeba mieć dobre buty i raczej nie jest to atrakcja dla małych dzieci. Można przeciskać się pomiędzy wysokimi skałami, trasa jest bardzo ciekawa i łatwa, ale trzeba uważać na śliskie głazy i schody. W zamku znajduje się hotel i restauracja z przystępnymi cenami. Część zamku jest udostępniona do zwiedzania, można wejść na wieżę zamkową skąd rozciągają się piękne widoki na okolicę.

Czechy. Chateau Hruby Rohozec (zamek)

Zamek Hruby Rohozec to duża i pięknie zachowana budowla z dziedzińcem w środku na terenie Czeskiego Raju. Początki swojej historii datuje na XIV w. Co ciekawe, wnętrza mają zachowany późnośredniowieczny charakter. Aż dziwne, że gdy zwiedzałam to miejsce było prawie pusto, szkoda, że nie jest popularny wśród turystów. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się kawiarnia. Zamek jest otoczony parkiem, oraz zachowaną zabudową zamkową. Czworaki, w których mieszkali chłopi z folwarku znajdują się opodal zamku do dzisiaj.

Hrad Valdstejn

Zamek Valdstejn posiada bardzo ciekawą historię z Husytami w tle. Początki datowane są na XIV wiek. Zamek ma ciekawą bryłę łączącą pomost z zamkiem i dziedzicem, po którym można wejść do zamku na skale. To co jest ciekawe to otoczenie zamku. Dojście na górę z zamkiem prowadzi przez las Złotą Ścieżką Czeskiego Raju. To bardzo malowniczy szlak przez las z formacjami skalnymi.

Cały obszar Czeskiego Raju jest warty zobaczenia, szlaki z formacjami skalnymi i zamkami są ciekawe i malownicze. Podejścia są łatwe, dobra infrastruktura z restauracjami i kawiarniami.

Czechy. Wodospad Mumlawy
Czechy. Wodospad Mumlawy
Czechy. Wodospad Mumlawy. Kaskady na rzece Mumlawa
Czechy. Zamek Hruby Rohozec. Widok na dziedziniec gotycko-renesansowego zamku.
Hrad Valdstejn o ciekawej bryle, zbudowany na skale.
Wejście na szlak w Czeskim Raju przy zamku Hruba Skala. Wejście znajduje się w szczelinie pomiędzy skałami.
Zamek Hruba Skala, widok z wieży zamkowej na dziedziniec. Obok zamku widać formacje skalne Czeskiego Raju

Możesz również polubić

Dodaj komentarz