Tajlandia, czy z polskim prawem jazdy można jeździć skuterem lub autem? Międzynarodowe prawo jazdy

Tajlandia

Pytanie o prawo jazdy w Tajlandii, to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forach o Tajlandii. Bardzo często turyści myślą o tym, będąc dopiero na miejscu, gdy widzą co krok wypożyczalnię skuterów. W niskich cenach za około 1000 THB na dzień można wypożyczyć skuter i uwolnić się od drogich taksówek i tuk-tuków. Komunikacja miejska w Tajlandii jest gorzej rozwinięta, a turystom też trudno się połapać, gdzie są przystanki oraz w godzinach kursowania autobusów lub popularniejszych songthaew (przerobione ciężarówki do przewozu ludzi). Pytanie Tajów o autobus lub songhtaew może skończyć się tak, że pokażą taksówkę. Najlepiej jeszcze w Polsce wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny, a jeździ się inaczej niż w Europie, bardziej chaotycznie. Sami Tajowie odnajdują się w tym zgiełku, ale turyści mogą mieć problem. Widziałam wielu turystów ze złamanymi rękami w wypadkach właśnie na skuterze. W miejscach turystycznych są nawet kliniki i prywatne praktyki, które świadczą usługi medyczne przy złamaniach, to po prostu jeden z częstszych wypadków wśród turystów.

Drogi są w dobrym stanie, Tajlandia ma ogromną sieć dróg w tym autostrad, także niemal wszędzie można dostać się autem lub skuterem. O ile kierowanie w małych miastach i miejscach turystycznych jak Krabi czy Phuket może być całkiem dobrym pomysłem (na przykład Phuket Old Town jest spokojne ), to jazda po Bangkoku jest wyzwaniem. Ja sama nie odważyłabym się kierować po Bangkoku.

Międzynarodowe prawo jazdy

W Tajlandii, obcokrajowcy do prowadzenia pojazdów, muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy w konwencji genewskiej. Polskie prawo jazdy nie jest uznawane i posiadając tylko to, można dostać mandat. Międzynarodowe prawo jazdy w konwencji genewskiej jest wydawane na rok, oplata za wyrobienie to 35 zł, czas oczekiwania do 3 dni roboczych, ja otrzymałam je od ręki. To naprawdę niewielkie formalności, także nie warto ryzykować i wypożyczać auto lub skuter bez międzynarodowego jazdy.

Skuter

Aby jeździć skuterem w Tajlandii wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy w konwencji genewskiej w kategorii A. To papierowa książeczka w szarym kolorze. Wewnątrz znajdują się dane kierowcy, zdjęcie oraz pieczątka przy kategorii, na którą mamy wyrobione uprawnienia w Polsce.

O uprawnieniach do kierowania przez Polaków w Tajlandii przeczytacie tutaj https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy

Pattaya
Pattaya, walking street, główny deptak turystyczny z barami i klubami. W dzień ulica wydaje się całkiem zwyczajna, w nocy zmienia się w kolorowy pasaż.
Bangkok, widok na ulicę w centrum miasta. Na zdjęciu widoczne różowe oraz zielono żółte taksówki.
Miasto Krabi.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz