Jeziora Plitwickie w Chorwacji – zaskakujące piękno. Chorwacja 2022

Chorwacja kojarzy się z czystą wodą w Adriatyku, kamienistymi plażami i zabytkami w nadmorskich miastach. Jest miejsce, które leży w centrum kraju i zazwyczaj nie jest celem przyjazdu do Chorwacji. Jednak należy obowiązkowo tu przyjechać podczas wizyty w tym kraju, to Jeziora Plitwickie. Przed przyjazdem do Chorwacji nie słyszałam o Jeziorach Plitwickich, jednak przygotowując trasę autem do Splitu, odkryłam to miejsce na mapie.

Stolica Chorwacji – Zagrzeb.

Waluta – kuny (HRK). Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja wejdzie do strefy Euro i obowiązującą walutą zamiast chorwackich kun (HRK) będzie euro (EUR)

Położenie Jezior Plitwickich, centralna część kraju, 130 kilometrów na południe od Zagrzebia.

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podróżując autem z Zagrzebia w stronę nadmorskich miast jak Zadar, Split, Szybenik, Omiš, czy Dubrownik należy koniecznie zatrzymać się i zobaczyć Jeziora Plitwickie.

Jeziora Plitwickie leżą na terenie gór Dynarskich, to ogromny park i zajmuje teren 300 km2. Na terenie Parku znajdują się jeziora, kaskady, wodospady, jaskinie, rzeki i strumienie. Największy wodospad Vieliki Slap to jednocześnie największy wodospad w Chorwacji, a całkowita wysokość to 87 metrów.

Główne pochodzenie wody w Jeziorach Plitwickich, to źródła wód podziemnych. Z tego powodu woda w jeziorach jest krystalicznie czysta, widać w niej ryby, a nawet dno. Dodatkowo, woda ma przepiękny kolor, od niebieskiego po szmaragdowy. Zdjęcia nie oddają piękna tego miejsca. Na terenie Parku żyją też niedźwiedzie, wilki i rzadkie gatunki ptaków.

Jeziora Plitwickie. Warto wiedzieć

Bilet wstępu jest dość drogi, ale zdecydowanie warto tu przyjechać.

  • Ze względu na górskie położenie jest tam chłodniej. Ja odwiedziłam park na przełomie kwietnia i maja i musiałam mieć ze sobą lekką kurtkę. Temperatura w tamtym czasie to około 17-18 stopni i była o 5 stopni niższa od temperatury w Splicie.
  • Przez Park są wytyczone szlaki do pieszych wycieczek. 8 tras pieszych, najkrótsza trwa 2 godziny, najdłuższa 8 godzin. Ja wybrałam szlak o średniej długości i skróciłam drogę shuttle busem, cała wycieczka zajęła mi 4 godziny.
  • Na terenie Parku kursują promy wodne i shuttle bus. To wygodne opcje, aby mieszać szlaki lub je łączyć, a przede wszystkim trochę odpocząć. Park jest ogromny i skrócenie drogi busem lub promem przyśpiesza zwiedzanie. Shuttle bus i prom są w cenie biletu.
  • Park można zwiedzać pieszo, rowerem, można też wynająć łódkę.
  • Gdy odwiedziłam Park, podczas weekendu majowego, to już wtedy było sporo grup turystów. Pomimo zatłoczenia i tak warto odwiedzić Park.
  • Na terenie Parku znajdują się bary z napojami i fast foodem oraz toalety (nie ma ich zbyt wiele, także warto korzystać jak spotka się je na szlaku).

Na wycieczkę do Jezior należy przeznaczyć minimum pół dnia (samo zwiedzanie bez dojazdu). Koniecznie trzeba zabrać wodę i krem przeciwsłoneczny.

O cenach w Chorwacji w 2022 r. możecie przeczytać tutaj https://aleksandratabor.com/chorwacja-2022-czyli-drogo-jak-w-chorwacji/

Po Parku Jezior Plitwickich można podróżować promami i shuttle busem.
Park jest ogromny, ale jest tam dużo turystów na szlakach.
W Park Narodowym Jezior Plitwickich znajdują się jeziora, rzeki i strumienie z krystalicznie czystą wodą.
Największy wodospad Vieliki Slap to jednocześnie największy wodospad w Chorwacji, a całkowita wysokość to 87 metrów
Jeden z kilku wodospadów w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Chorwacja. Wycieczka organizowana samodzielnie - Aleksandra Tabor.

    […] Stobreč. Zwiedzałam też Park Narodowy Jeziora Plitwickich, które opisałam w tym artykule https://aleksandratabor.com/jeziora-plitwickie-w-chorwacji-zaskakujace-piekno-chorwacja-2022/ Wszystko to udało się zrobić w ciągu 5 dni. To możliwe, ponieważ Split, Zadar, Szybenik i […]

Dodaj komentarz