Chorwacja 2022 czyli drogo jak w Chorwacji.

Chorwacja to od wielu lat urlopowy cel wielu Polaków. Na początku maja podróżowałam autem dokładnie po środkowym wybrzeżu Chorwacji od miasta Zadar, przez Szybenik, Split aż do małej miejscowości Omiš.

Chorwacja jest piękna, ale najbardziej zaskoczyły mnie wysokie ceny.

Waluta. Kuna chorwacka = HRK.

Chorwacja. Autostrady i paliwo

Rozpocznę od przejazdu autostradami. To było pierwsze i nie jedyne zetknięcie z wysokimi cenami w tym kraju.

 • Przejazd przez autostrady autem osobowym w Chorwacji na trasie Zagrzeb – Split, to koszt 128 HRK, czyli 200 zł. To były krótsze odcinki, ponieważ zjechałam z trasy do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Bezpośrednia droga powrotna ze Splitu do Zagrzebia to 186 HRK (120 zł). W sumie licząc razem z drogą powrotną, to przejazdy przez Chorwację wyniosły 314 HRK (200 zł). Jadąc z Polski przejeżdżałam przez Słowację i Węgry. Dla porównania winieta na przejazd przez autostrady na Słowacji na 10 dni (wielokrotny przejazd) wyniosła 10 EUR, czyli 47,20 zł. A winieta na 10 dni (wielokrotny przejazd) na przejazd przez autostrady na Węgrzech wyniosła 3820 HUF czyli 47 złotych. W tym zestawieniu Chorwacja wypadła drogo.
 • Co pocieszające, chorwackie autostrady były prawie puste, być może cena odstrasza od korzystania z nich. Niestety trwały na nich remonty, a koszt przejazdu nie uwzględniał rabatów za utrudnienia spowodowane remontami.
 • W Chorwacji nie ma winiet i za każdy przejazd należy płacić w budce na autostradzie. Opłatę można wnieść kartą i gotówką, zarówno kunami chorwackimi jak i euro.
 • Paliwo na wszystkich stacjach na przejechanej trasie miały taką samą cenę. W pierwszych dniach maja było to 12,36 HRK za litr benzyny EuroSuper 95, ale 4 maja, gdy opuszczałam Chorwację cena wzrosła do 12,70 HRK czyli 8,2 zł.
Paragon za przejazd autostradą do Splitu.

Za noclegi w miejscowości Stobreč oddalonej 7 kilometrów od Splitu zapłaciłam 833 zł za 4 noce (pokój dwuosobowy). Oczywiście ceny pokojów są zależne od wielu czynników jak odległość od centrum, odległość od plaży, wyposażenie i udogodnienia. W każdym razie był to jeden z tańszych pokoi, który spełniał warunek posiadania oddzielnej łazienki. Cena biletu autobusowego ze Stobreča do Splitu to 13 kun czyli 8,3 zł.

Chorwacja. Atrakcje

 • Jedną z większych atrakcji w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Koszt wejścia to 180 HRK za osobę na cały dzień, to koszt 116 złotych. Od razu jednak muszę napisać, że zobaczenie jezior jest warte tej ceny.
 • Zwiedzanie podziemi Pałacu Dioklecjana w Splicie to 55 HRK (35 zł).
 • Wycieczka na błękitna lagunę na snoorkeling wraz z odwiedzeniem 3 wysp, organizowana przez prywatne biuro podróży w Splicie to koszt 450 kun (288 zł). Czas trwania to 4,5 godziny.

A jak z jedzeniem w Chorwacji?

Rozpocznę od lodów, bo cena lodów gałkowych wszędzie była jednakowa czyli za gałkę (kulka taka jak w Polsce) trzeba zapłacić 10-12 HRK, czyli 6,4-7,7 zł.

 • Ceny w restauracjach są najwyższe w Splicie. Dla przykładu najtańsza pizza w lokalu z toaletą, w turystycznym centrum tego miasta czyli przy Pałacu Dioklecjana, rozpoczynała się od 70 HRK czyli 45 złotych. Podkreślam jednak, że to najniższa cena. Ceny dań za rybą zaczynają się od 100 HRK za rybę najniższej klasy, czyli 64 zł. Za posiłek z tanią rybą dla dwóch osób i tanim piwem w turystycznym centrum Splitu trzeba zapłacić około 260 HRK czyli 167 złotych.
 • Oczywiście w mniejszych miejscowościach jak Szybenik i Omiš jest troszkę taniej.
 • Ceny fast foodów wprost z ulicznych budek są niższe. Dla przykładu Hamburger z budki na ulicy to koszt 56 HRK czyli 36 zł, a wegańska tortilla to 35 HRK czyli 22,5 zł.
 • Alkohol w restauracjach. Lokalne i najtańsze lane piwo Ožujsko to koszt 20 HRK za 0,5 l czyli 13 zł w miasteczku Omiš, a także w restauracjach oddalonych od turystycznego centrum w Splicie. Przy Pałacu Dioklecjana cena tego samego piwa w Splicie to już 30 HRK czyli 19 zł.
 • Niemal na każdej ulicy można spotkać piekarnie z pączkami, pieczywem i ciastkami. Warto spróbować lokalną bułkę z tłustego ciasta z białym serem –  burek, koszt 8 HRK czyli 5,20 zł.

Pewnie wiele osób zaopatruje się w jedzenie i alkohol w sklepach spożywczych. W Chorwacji jest spory wybór sieciówek jak Lidl, Tommy, Konzum, Spar i Studenac. Jak kształtują się tam ceny?

 • Lokalne i tanie piwa w butelce Ožujsko i Karlovačko to 8,64 HRK czyli 5,52 zł w butelce (cena uwzględnia kaucję za butelkę).
 • Szynka 99 HRK za kilogram czyli 63,36 zł. Ser żółty 59 HRK czyli 38 zł za kilogram.
 • Filet z kurczaka 70 kun (45 zł).
 • Bułka z serem – burek 6,89 HRK czyli 4,40 zł. Chleb żytni 8 kun (5,20 zł).

Czy te ceny odstraszyły Polaków? Chyba nie, Chorwacja jest nadal atrakcyjna. Podczas całego wyjazdu spotkałam wielu rodaków, chociaż to był początek maja także dopiero na początku chorwackiego sezonu turystycznego.

O Chorwacji pisałam też tutaj https://aleksandratabor.com/chorwacja-wycieczka-organizowana-samodzielnie/https://aleksandratabor.com/chorwacja-wycieczka-organizowana-samodzielnie/

Możesz również polubić

4 komentarze

 1. Kompas-poland.com.pl

  Chorwacja nie jest droga, pod warunkiem, że nie robimy zakupów w miejscach tuż przy plaży itp. Tam ceny mogą być znacznie wyższe niż nieco dalej, na uboczu. Jeżeli chcemy zaoszczędzić możemy także udać się do Lidla i innych większych marketów, gdzie także trafimy na wiele promocji. Warto także poszukać noclegu nieco dalej od typowych miejsc turystycznych. Nie dość, że sam nocleg będzie tańszy to i ceny w sklepach będą niższe.

 2. Split i okolice, co warto zobaczyć? Split plaże i stare miasto. - Aleksandra Tabor.

  […] Split jest drogim miastem zarówno pod względem kulinarnym jak i noclegów. Ja nocowałam pod Splitem w miasteczku Stobreč. Samo miasteczko w centralnej części ma plażę i promenadę z palmami oraz liczne restauracje i piekarnie. Miasteczko jest oddalone od Splitu o 8 kilometrów i jest połączone linią autobusową ze Splitem, a cena biletu to 13 kun. Autobus jest klimatyzowany i szybko jedzie. Przystanek znajduje się przy promenadzie. O cenach w Chorwacji możecie przeczytać tutaj https://aleksandratabor.com/chorwacja-2022-czyli-drogo-jak-w-chorwacji/ […]

 3. Chorwacja. Wycieczka organizowana samodzielnie - Aleksandra Tabor.

  […] Za wycieczkę (noclegi, wyżywienie i przejazd, biletu wstępu, nocleg na Węgrzech) zapłaciłam ok 5 200 zł dla dwóch osób na 7 dni. Szczegółowo o cenach w Chorwacji pisałam w tym artykule https://aleksandratabor.com/chorwacja-2022-czyli-drogo-jak-w-chorwacji/ […]

Dodaj komentarz