Tajski masaż, za ile, gdzie w Tajlandii, czy boli?

Masaż tajski w Tajlandii to obowiązkowy punkt programu. W turystycznych miejscach można spotkać salony masażu niemal co kilka kroków. Masażystki oferują swoje usługi na plażach, a z masażu stóp można skorzystać nawet na chodniku. To skuteczny sposób na odzyskanie sił po wielogodzinnym zwiedzaniu i relaks.

Masaż tajski jest nazywany jogą dla leniwych i czerpie właśnie z hinduskiej jogi i ajurwedy. Obecnie istnieje w wielu odmianach, najpopularniejsze to masaż klasyczny i masaż stóp. Relaksacyjne masaże to te z olejami i ziołami.

Gdzie w Tajlandii udać się na masaż tajski?

Wszędzie masaż tajski w Tajlandii jest dobry. Mogą być różnice wynikające z zaangażowania masażystki lub standardu miejsca, jednak technika jest taka sama i rzadko zdarza się, że odbiega od normy. Gdy pracowałam w Bangkoku, zazwyczaj korzystałam z klasycznego masażu 3 razy w tygodniu. Lubiłam to uczucie luzu w ciele, gdy wychodziłam z salonu. Po masażu czuję się wyższa o centymetr ; ) wszelkie napięcia w mięśniach ustępują. To zdecydowanie najzdrowsza atrakcja Tajlandii. Po skończonej pracy dawało mi energię na resztę dnia. Korzystałam z masaży w salonach w centrum Bangkoku, droższych i tańszych. Korzystałam z masażu w głównych miejscach turystycznych i wszędzie było dobrze.

Ile kosztuje masaż tajski?

Przeciętna cena klasycznego masażu tajskiego to 300 THB (około 33 zł). To jest cena w Bangkoku i turystycznych miejscach jak Pattaya, Krabi, Phuket, wyspy jak Phi Phi czy Koh Samui. Można znaleźć taniej, a można znaleźć drożej. W hotelu 5* cena za masaż to 1000 THB (około 112 zł). Od czego zależy cena? Od wystroju salonu, wyposażenia, tego czy masaż jest w oddzielnej sali, czy z innymi klientami.  

Przeciwskazania do masażu tajskiego

Ciąża, karmienie piersią, miesiączka (w trakcie miesiączki mogą być silniej odczuwane dolegliwości)

Gorączka

Rany na ciele

Choroby skóry

Chorzy cierpiący na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, choroby przewlekłe. Nowotwory, osteporoza.

Pełna lista przeciwskazań znajduje się na stronie https://www.chiangmai-hospital.com/en/knowledges/9-taboos-you-must-know-before-having-a-thai-massage

Jak ubrać się na masaż tajski w Tajlandii?

Podczas masażu tajskiego mamy na sobie własne ubranie. Przed masażem masażystka daje, coś w rodzaju piżamy, którą nakłada się na własne ubranie. Na masaż najlepiej przyjść w wygodnym stroju, może być sportowe, bez wystających guzików. Pasek, zegarek i biżuterię należy zdjąć. Podczas masażu możesz Ty lub masażystka zaczepić o metalową lub twardą część ubrania.   

Czym różni się masaż tajski od masażu balijskiego?

Masaż tajski może boleć, dodaje energii, a balijski jest delikatniejszy. Celem jest relaks. Niemniej obydwa rodzaje masażu są podobne.

Tajski masaż w szkole w Bangkoku

Jak podaje szkoła Thai Traditional Medical School historia masażu tajskiego sięga czasów starożytnych, a w 1856 r. król Rama V zlecił lekarzom przetłumaczenie dokumentów w sanskrycie i stworzenie tajski podręcznik medyczny zawierający część dotyczącą masażu. W 1962 r. została otworzona pierwsza Tajska Szkoła Medycyny Tradycyjnej i Masażu na terenie świątyni Wat Pho. Świątynia jest znana turystom za sprawą ogromnego posągu śpiącego lub leżącego Buddy. Posąg robi wrażenie, jest pokryty złotem i ma długość 46 metrów, trudno objąć go w obiektywie aparatu. Wielu turystów niejako przez przypadek podczas zwiedzania trafia do pawilonu z masażem prowadzonego przez szkołę.

Kursy masażu tajskiego w Thai Traditional Medical School

Obecnie można w szkole skorzystać z masażu i odbyć kursy dla profesjonalistów oraz skrócone kursy. Aby odbyć kurs masażu do szkoły przy klasztorze Wat Pho przyjeżdżają ludzie z całej Tajlandii, a nawet z świata. Kursy  są prowadzone również po angielsku. Dla wielu turystów nauczenie się masażu jest okazją do lepszego poznania Królestwa Tajlandii. Renomę kursów zapewnia powiązanie z klasztorem. Wat Pho to jeden z najstarszych i najbardziej poważanych klasztorów w Tajlandii.

Z masażu na terenie światyni Wat Pho możemy skorzystać w pawilonie przy pierwszy wejściu od ulicy Thai Wang. Ceny są trochę wyższe niż w wielu salonach, a dodatkowo należy doliczyć bilet wstępu na teren świątyni. Być może ceny wynikają z dużej popularności szkoły masażu oraz z tego, że dużo turystów odwiedzając świątynię wstępuje do pawilonu na masaż. Zazwyczaj jest kolejka i trzeba czekać około godziny.

Masaż może być tańszy w salonie prowadzonym przez szkołę Thai Traditional Medical School, który znajduje się przy Świątyni Wat Pho, ale wejście jest od rzeki Chao Phraya (Menam) za targiem Tha Tian (Tha Tian Market). Ceny za sam masaż są takie same jak na terenie świątyni, ale wejście jest z ulicy i nie dochodzi do tego cena biletu za wstęp do kompleksu świątynnego.

Szkoła oferuje profesjonalne kursy masażu tajskiego zakończone egzaminami (165 i 200 godzin), po których można pracować jako masażysta. W szkole jest też wiele różnych krótszych kursów i warsztatów, z których mogą skorzystać turyści. Na niektóre z nich można zdecydować się nawet podczas wakacji w Tajlandii jak kurs masażu trwający 30 godzin. Najmniej czasu zajmują jednodniowe warsztaty, to trochę takie szybkie zapoznanie się z podstawami techniki masażu. Zainteresowane osoby odsyłam do strony szkoły https://www.watpomassage.com

Źródła

Wat Pho. Oficjalny przewodnik po klasztorze. Dostępny do zakupienia na terenie klasztoru.

Strona Thai Traditional Medical School https://www.watpomassage.com

T. Kryszczyński „Wgląd. Buddyzm. Tajlandia. Ludzie.”

Możesz również polubić

3 komentarze

  1. Jacek Jedrys

    Dzień dobry. Bardzo interesująca info. Czy organizujecie Państwo Kursy masażu tajskiego w Thai Traditional Medical School w 2024. Proszę o info. E-mail: @
    Pozdrawiam Jacek

    1. admin

      Na oficjalnej stronie szkoły widzę, że cały czas w 2024 r. są dostępne kursy masażu w różnych wariantach i dłuższe i krótsze. Podaję link do szkoły masaży w Bangkoku przy Wat Po https://www.watpomassage.com/EN/home najlepiej będzie sprawdzić u źródła lub napisać do mich maila.

Dodaj komentarz