Nieborów, Arkadia, Radziejowice. Jednodniowa wycieczka z Warszawy i Łodzi

Radziejowice. Pałac

Nieborów, Arkadia, Radziejowice. Te trzy miejsca są idealne na jednodniową wycieczkę lub weekend poza Warszawą. Zaledwie 45 km od centrum Warszawy znajduje się Pałac w Radziejowicach. A 80 km od centrum Warszawy znajduje się Pałac w Nieborowie i Park w Arkadii.

Pałac w Radziejowicach

Blisko Warszawy i Łodzi znajdują się piękne miejsca na spacer, zwiedzanie lub wycieczkę. Pałac w Radziejowicach to dobrze zachowany budynek dawnego pałacu rodziny Radziejowskich, a finalnie Krasińskich. Historia tego miejsca sięga XV w. Oprócz pałacu Radziejowskich w kompleksie znajduje się zamek (wraz z pokojami do wynajęcia), Willa Szwajcarska, Czworaki, Dwór Modrzewiowy i Kuźnia. W pałacu obecnie znajduje się stała wystawa malarstwa Józefa Chełmońskiego. Wszystkie obiekty są otoczone pięknymi parkami. Centrum stanowi duży i zadbany staw, który można obejść alejkami. W parku są ławki, a w pałacu restauracja. Można spędzić tam kilka godzin spacerując po samym parku. Wewnątrz pałacu znajduje się kolekcja obrazów Józefa Chełmońskiego, można je oglądać tylko po kupieniu biletów wraz z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 40 minut. Przewodniczka opowiada o życiu artysty, wyjaśnia jak oglądać obrazy, przedstawia kolejne dzieje pałacu po śmierci malarza. Zwiedzanie jest całkiem przyjemne, nie za długie, a jednocześnie historie przewodniczki były ciekawe. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Dwór Modrzewiowy i Czworaki. Całość otoczona zielenią, a w środku jest jezioro. Czworaki można wynająć na nocleg. Tego dnia, gdy zwiedzałam te miejsca, w restauracji, która znajduje się w parku szykowano przyjęcie weselne.

Nieborów. Pałac Radziwiłłów

Nieborów to miejsce znane z barokowego pałacu wraz z parkiem i Ogródu Romantycznegi Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Te miejsca stanowią jeden obiekt. Historia Pałacu sięga XVII wieku. Wnętrze jest bardzo dobrze zachowane i można oglądać tu salony, bibliotekę i prywatne pomieszczenia byłych właścicieli.

Ciekawymi obiektami do oglądania w bibliotece są dwa globusy należące pierowtnie do Ludwika króla Francji XVIII. Dw ogromne globusy przedstawiają kulę ziemską i nieboskłon.

Od XIX wieku na terenie pałacowym działa Manufaktura Majoliki produkująca ceramikę, w tym kafle. Pałac jest otoczony barokowym parkiem z dużym jeziorem i kanałami. Kolejne wspaniałe miejsce na spacer.

Nieborów i Park Arkadia

Arkadia Heleny Radziwiłłowej to ogród romantyczny założony pod koniec XVIII w. w modnym wówczas stylu angielskim z elementami romantycznymi jak Domek Gotycki i antycznymi, które dzisiaj można oglądać jak np. akwedukt. Właśnie akwedukt najbardziej mi się spodobał przez piękne odbicie w tafli wody. Na akwedukt nie można wejść, tak jak inne obiekty jest zamknięty, jednak wspaniale prezentują się od zewnątrz. Przez park przepływa strumień, a w centrum znajduje się jezioro. Miejsce warto obejrzeć przy okazji wizyty w Nieborowie lub Radziejowicach. A najlepiej zwiedzić wszystkie te miejsca przy okazji jednej wycieczki, są położone stosunkowo blisko siebie i łatwo do nich dojechać autem.

Pałac w Nieborowie, widok od frontu
Biblioteka w Pałacu w Nieborowie. Globusy ziemi i nieboskłonu, niegdyś należały do króla Francji Ludwika XVIII.
Wystawa w Pałacu w Nieborowie
Pałac w Nieborowie. Manufaktura Majoliki, w której jest wyrabiana ceramika zdobiona w technice majoliki
Park Arkadia. Akwedukt
Park w Radziejowicach
Pałac w Radziejowicach
Dwór Modrzewiowy w Radziejowicach

O innych ciekawych miejscach na krótki wypad pisałam tutaj https://aleksandratabor.com/janow-podlaski-cielesnica-jeden-dzien-lub-weekend/

Możesz również polubić

Dodaj komentarz