Chorwacja. Wycieczka organizowana samodzielnie

aleksandratabor.com

Chorwacja należy do Unii Europejskiej i Polacy mogą wjechać posiadając ważny dowód osobisty. Dodatkowo można do Chorwacji wjechać bez paszportu Covidowego ani żadnych testów. Moja podróż do Chorwacji była bardzo udana i poniżej opisuję jak przebiegała.

Stolica – Zagrzeb

Waluta – kuna chorwacka = 100 lip (HRK). Od 1 stycznia 2023 r. Chorwacja wejdzie do strefy Euro i obowiązującą walutą zamiast chorwackich kun (HRK) będzie euro (EUR)

Chorwacja. Podróż samochodem

  • W Chorwacji jest uznawane polskie prawo jazdy.
  • Przejeżdżałam przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię.
  • Czechy. Granicę przekraczałam w Cieszynie i jechałam bezpłatnymi drogami.
  • Słowacja. Winiety kupiłam na tej stronie https://eznamka.sk/sk/ Za Winietę na 10 dni zapłaciłam 10 euro dla auta osobowego.
  • Słowenia. Przejeżdżałam bezpłatnymi drogami.

Chorwacja. Nie ma możliwości zakupu Winiety przez Internet. Za przejazd w obydwie strony płaciłam na bramkach około 200 zł. Autostrady są dobre i raczej drogie, pewnie dlatego są też… puste. Im bliżej wybrzeża tym drogi są bardziej kręte i jest więcej tuneli. A po zjechaniu z autostrady na przykład do miasta Trogir, droga jest kręta i znajduje się na skraju urwiska. Widoki na skarpy nad brzegiem morza są przepiękne, ale jest to zdecydowanie podróż z dreszczami na plecach.

  • Zwiedziłam stare miasto stolicy Zagrzeb, Split, Zadar, Szybenik i Omiš. Nocowałam kilka kilometrów od Splitu w miasteczku Stobreč. Zwiedzałam też Park Narodowy Jeziora Plitwickich, które opisałam w tym artykule https://aleksandratabor.com/jeziora-plitwickie-w-chorwacji-zaskakujace-piekno-chorwacja-2022/ Wszystko to udało się zrobić w ciągu 5 dni. To możliwe, ponieważ Split, Zadar, Szybenik i Omiš są blisko siebie. Nie jestem też plażowiczką i na plaży wystarczyły mi dwie godziny ; )

Co najbardziej podobało mi się w Chorwacji?

Oczywiście pogoda. Majowe słońce przygrzewało codziennie do temperatury 25 stopni. Chorwacja jest blisko Polski, a dzięki palmom i przejrzystej wodzie morza adriatyckiego można poczuć prawdziwie śródziemnomorski klimat. Split jest pięknym historycznym miastem, wspaniale zachowany Pałac cesarza Dioklecjana, pozwala zobaczyć jak wyglądało życie w starożytnym Cesarstwie Rzymskim.

Ogromny urok ma Szybenik z wąskimi uliczkami, a właściwie schodami.  

Co zmieniłabym w swojej podróży do Chorwacji?

Wydłużyłabym pobyt w Chorwacji. Czas podróży w jedną stronę jest dość długi – 15 godzin, a dodatkowo mieliśmy nocleg na Węgrzech, dlatego z 7 dni, na samą Chorwację zostało tylko 5 dni. To zdecydowanie za mało. Samo zwiedzanie Narodowego Parku Plitwickiego to jeden cały dzień. Jeśli chcemy zwiedzać wybrzeże i spędzić czas na plaży, to uważam, że 10 dni na całą podróż to minimum.

  • Samodzielna wycieczka do Chorwacji jest prosta. Wszystkie noclegi rezerwowałam na www.booking.com.
  • Warto rezerwować miejsca noclegowe z parkingiem. Większość parkingów w nadmorskich miejscowościach jest płatnych, a w dodatku są bardzo zatłoczone. W miastach jest dużo ciasnych, wąskich uliczek i są zastawione samochodami. Brakuje parkingów, także lepiej zadbać o nocleg z parkingiem.
  • Pomiędzy miasteczkami na wybrzeżu Chorwacji można podróżować autobusami, są klimatyzowane, a bilety można kupić u kierowcy.
  • W Chorwacji jest dużo sklepów spożywczych lokalnych i supermarketów jak Lidl, Tommy, Konzum, Spar i Studena.
  • Chorwaci są mili, wszędzie są otwarte restauracje i małe piekarnie. Widoki piękne. Zdecydowanie tam wrócę!
Widok na miasto Szybenik
Wąskie uliczki, a właściwie schody w starej części miasta Szybenik
Split. Złota brama antycznego Pałacu Dioklecjana
Split. Kamienista plaża
Split. Pałac Dioklecjana
Split. Pałac Dioklecjana
Zadar. Brama lądowa do miasta pod weneckim lwem.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz