Książki o Tajlandii

Chociaż Tajlandia do popularny kraj wycieczek, to książek o tym kraju w języku polskim jest raczej mało. Głównie to przewodniki turystyczne. Znalazłam też tylko jedną książkę o historii. Jeśli znacie ciekawe książki o tym kraju koniecznie napiszcie. Dodatkowo książki o Tajlandii są też trudno dostępne w księgarniach, bo jest mało dostępnych egzemplarzy do kupienia. Poniżej znajdziecie krótkie recenzje trzech książek, które ostatnio przeczytałam i są dostępne do kupienia.

„Dzieje Tajlandii”

Autorzy

Chris Baker. Wykładowca historii Azji na Uniwersytecie w Cambridge.

Pasuk Phongpaichit. Profesor Uniwersytetu Chulalongkorna w Bangkoku.

Książka obejmuje okres do 2018 r. Opisuje dzieje tego kraju z punktu widzenia zmian terytorialnych Tajlandii – podbojów jak i utraty terytoriów. Dużo miejsca poświęca na opis relacji społecznych, niewolnictwa i napływ ludności chińskiej. Historia Tajlandii jest mocna powiązana z historią Państwa Khmerów i Birmy. Najszerzej w książce została opisana historia XX wieku. Brakuje wyraźnego podziału czasowego i przechodzenia do kolejnych stuleci z rozróżnianiem ich poprzez daty lub panowanie królów. Z tego powodu wiele informacji mieszała się i trudno zachować przy czytaniu poczucie kontynuacji wydarzeń. Książka jest jednak jedyną dostępną w księgarniach historią Tajlandii w języku polskim.

„Wgląd. Buddyzm. Tajlandia. Ludzie.”

Autor. Tomasz Kryszczyński.

Książka jest relacją z pobytu w buddyjskich klasztorach w Tajlandii. Zawiera informacje o buddyzmie, doktryn i filarów religii. To pozwala zrozumieć nie tylko klasztorną praktykę, ale też społeczeństwo, tajskie tradycje i mentalność. W książce znajdują się wyjaśnienia podstawowych pojęć, z którymi sporka się turysta w Tajlandii, a każdy rozdział jest zakończony praktycznymi wskazówkami dojazdu do klasztorów, które są też często atrakcjami turystycznymi i warto je odwiedzić, jak klasztor w Wielkim Pałacu Królewskim w Bangkoku Książka warta przeczytania przed wyjazdem do tego kraju i ze wszystkich trzech z tego artykułu polecam ją najbardziej.

„Ogień i monsun”

Autorzy. Elżbieta i Andrzej Lisowscy.

Książka opisuje podróże autorów na przestrzeni ponad dwudziestu lat do Wietnamu, Kambodży i Tajlandii. To zbiór wspomnień z różnych miejsc, poznanych ludzi i zwiedzonych zabytków. Opisy wydarzeń nie są ułożone w chronologiczny sposób, wiele tam retrospekcji, co powoduje, że łatwo zgubić się w zrozumieniu opowieści. Wątki są pomieszane, przeplatane dygresjami i chociaż książka ma dużą wartość informacyjną mało zostaje w głowie. Nazwałabym tę książkę esejami o rejonie dawnych Indochin.

A Wy jakie książki o Tajlandii polecacie?

O Bangkoku przeczytacie tuta https://aleksandratabor.com/bangkok-co-warto-zobaczyc/

Możesz również polubić

Dodaj komentarz