Langkawi, Malezja. Informacje praktyczne

Malezja, wyspa Langkawi

Spędziłam na Langkawi tydzień i słowa mojej koleżanki z pracy Ban potwierdziły się. Ban poleciłam mi tę wyspę w Malezji na odpoczynek. Oprócz przyrody, jest to typowo turystyczna wyspa, z atrakcjami trochę naśladującymi to, co można spotkać w Tajlandii.

Wyspa Langkawi jest objęta strefą wolnocłową, także alkohol jest dostępny, a ceny alkoholu i zagranicznych produktów są trochę niższe niż w pozostałych częściach Malezji. Można znaleźć produkty znanych światowych marek. Na wyspie jest dużo restauracji, atrakcji jak loty motolotnią wprost z plaży, centrum handlowe, czy biura podróży z wycieczkami.

Wyspa Langkawi to największa wyspa archipelagu Langkawi. Archipelag na Morzu Andamańskim sąsiaduje z Tajlandią, dlatego też przyjeżdża wielu Tajów.

Nazwa Langkawi pochodzi od połączenia słów oznaczających czerwono-brązowego orła. Obserwacja tych ptaków jest jedną z atrakcji wyspy. Muszę przyznać, że bardzo ciekawą.  

Pieniądze, prąd, czas

Tak jak w całej Malezji obowiązuje ringgit (MYR/RM), na wyspie jest bardzo mało bankomatów, lepiej mieć ze sobą gotówkę. W sklepach duty free można płacić też kartami kredytowymi.

  • Prądtrzeba mieć przejściówkę. Wtyczki na Langkawi obowiązują takie jak w Wielkiej Brytanii (wtyczka typu G).
  • Czas. Na Langkawi jest różnica czasu +6 godzin w stosunku do Polski. 
  • Strefa wolnocłowa
    Duty free na wyspie Langkawi, to kilka sklepów z alkoholem, papierosami, słodyczami, artykułami gospodarstwa domowego, torebkami i ubraniami. Alkohol i słodycze były faktycznie tańsze, dostępne są znane międzynarodowe marki. Trzeba pamiętać, że zwolnienie z podatku dotyczy osób przebywających dłużej niż 48 godzin na wyspie.
  • Na Langkawi obowiązuje ruch lewostronny. Na miejscu są wypożyczalnie skuterów i aut. Obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, nie jest wymagane w wypożyczalniach, ale w sytuacji wypadku samochodowego będzie sprawdzane.

Bezpieczeństwo na Langkawi

Na wyspie Langkawi czułam się bezpiecznie i nie widziałam niepokojących sytuacji, jednak cała Malezja, w tym wyspa Langkawi jest zagrożona terroryzmem. Trzeba pamiętać, że posiadanie narkotyków jest zabronione, za ich posiadanie grozi kara śmierci.

Reakcję miejscowych może wywołać okazywanie sobie uczuć, całowanie się i przytulanie. Pamiętajmy, że to jest muzułmański kraj.

Kiedy jechać na Langkawi?

Właściwie przez cały rok pogoda jest taka sama. Klimat równikowy monsunowy, charakteryzuje się podobną pogodą przez cały rok.

  • Pora sucha jest od grudnia do lutego.
  • Od Marca do listopada panuje pora deszczowa.

Ostatnio byłam na wyspie w listopadzie i w trakcie tygodniowego pobytu padało tylko raz przez trzy godziny. To jest ciepły deszcz, który bez problemu można przeczekać. Najlepiej jechać na Langkawi od grudnia do lutego, ale przez cały rok panują dobre warunki, aby spędzić tam wakacje.

Jak dotrzeć na Langkawi? Transport

Na wyspę przyleciałam samolotem z Kuala Lumpur linią AirAsia. Lot trwał troszkę ponad godzinę, a ceny biletów były najtańsze. Air Asia to lokalne linie lotnicze, bardzo popularne w tym rejonie. Latałam wiele razy i zawsze loty odbywały się bez problemów. Na wyspie taksówki są stosunkowo tanie, ale ja najczęściej zamawiałam Graba, czyli azjatyckiego Ubera. Aby korzystać z Graba należy zainstalować aplikację na telefonie.

Internet na Langkawi

Na lotnisku można kupić kartę SIM z pakietem internetowym malezyjskich operatorów. W hotelach na wyspie i hostelach jest Wi-Fi. Nie było go w centrach handlowych.

Szpital na Langkawi

Podróżowanie to nie tylko przyjemności. Na Langkawi mój przyjaciel obudził się z bólem pleców. Poprzedniego dnia nasza mała ekipa trzech osób, zjadła kolację w restauracji przy plaży, dlatego właśnie na jedzenie padło podejrzenie. Zamówiłam Graba i pojechaliśmy do najbliższego szpitala. Budynek okazał się duży i właściwie pusty. Znajdowała się w nim tylko obsługa i nieliczni pacjenci. Na miejscu zostało zrobione USG brzucha, badania krwi i moczu. Podczas konsultacji, lekarz jednak stwierdził, że to atak kamieni nerkowych i zapisał antybiotyki. Za badania, konsultację i leki zapłaciliśmy w szpitalnej kasie w przeliczeniu ok 100 zł. W prawdzie przed każdą podróżą kupuję ubezpieczenie turystyczne i  wzięłam ze sobą paragon, ale nie chciało mi się zgłaszać do ubezpieczyciela o zwrot w trakcie wycieczki. A po powrocie o Polski, po miesiącu czasu zapomniałam o tym. Szpital wyglądał trochę jak polskie szpitale z lat osiemdziesiątych, ale wszystko było czyste, a personel był miły.

Wycieczki i zwiedzanie

Podróżowanie po wyspie jest bardzo proste, działa Grab, powszechne są taksówki w przystępnych cenach, nie miałam problemów z ustaleniem ceny i podróżowaniem taksówkami. Na wyspie przy największych plażach znajdują się lokalne biura podróży. Polecam wycieczki do lasu namorzynowego i zwiedzanie jaskiń w Geoparku (Mangrove Kilim UNESCO Geopark/Cave Tour).

Langkawi leży blisko Tajlandii. To dobra okazja do krótkiego wypadu na tajską wyspę Koh Lipe, promem firmy Satun Pakbara Speed Boat Club. To jest firma przewozowa z Tajlandii i najtańsza opcja podróży do Tajlandii i z powrotem. Można też kupić wycieczki w lokalnych biurach podróży.

Z wyspy Langkawi można też popłynąć promem na wyspę Penang. Promy kursują z Terminal Ferry Langkawi.

O Kuala Lumpur pisałam tutaj https://aleksandratabor.com/malezja-jaskinie-batu-caves-czy-warto/

Rekin na farmie ryb.
Sklep duty free na wyspie Langkawi
W drodze do lasu namorzynowego
Małpka zbierająca śmiecie zostawione przez turystów ; /
Nasza kolacja w jednej z restauracji przy plaży Pantai Cenang

Możesz również polubić

Dodaj komentarz