Malezja. Kuala Lumpur. Jaskinie Batu – Batu Caves. Czy warto zobaczyć?

Malezja, jaskinie Batu Caves

Malezja jest znana z jaskiń Batu, to jaskinie wewnątrz wapiennych skał przekształcone w hinduistyczne świątynie. Do jaskini prowadzą kolorowe schody – aż 272 stopnie, pokonanie ich w temperaturze 30 stopni jest sporym wyzwaniem. Przed schodami na placu znajduje się ogromna statua hinduskiego boga wojny i śmierci Murugana. Jaskinie są duże, wysokie i przyciągają bardzo dużo turystów. Jednak plac przed jaskiniami i schody są ogromne i nie odczuwałam tłoku. Trzeba uważać na agresywne małpy. Zaatakowały mojego towarzysza podróży. Trzymał w torbie banany i wodę w butelce. Idąc po schodach, małpa zaatakowała go, porwała banany i uciekła, a torbę porwała. Widziałam też, że wielu turystów bardzo drażni małpy robiąc im z bliska zdjęcia i zaczepia. Szkoda tych zwierząt, bo jednak, nie jest to ich naturalne środowisko, a jedzenie trzymane na widoku przez turystów bardzo je kusi.

Malezja. Batu Caves. Jak dojechać?

Świątynie znajdują się 16 kilometrów od Petronas Towers. Najłatwiej jechać z Kuala Lumpur z alikacją Grab (azjatycki Uber), koszt około 60 zł, czas około 30 minut bez korków. Można też jechać pociągiem z KL Sentral linią KMUTER. Pociągi są szybkie i wygodne. Do największej jaskini Batu wstęp jest bezpłatny.

Jaskinia Ramayana Cave – Suyambu Lingam

Oprócz ogromnej i bardzo znanej jaskini Batu, u podnóża gór obok jaskini Batu znajduje się również w jaskini świątynia hindusistyczna Ramayana Cave – Suyambu Lingam. Wewnątrz jaskini znajdują się inscenizacje z posągami przedstawiającymi Ramayanę z hinduskiej mitologii.Bilet kosztuje 10 MYR.

Batu Caves. Wady

  • Trzeba uważać na małpy, które porywają jedzenie.
  • Turyści przyciągają małpy i drażnią je. Małpy i masa gołębi niestety zjadają i porywają śmiecie pozostawiane przez turystów.
  • W sezonie miejsce jest zatłoczone turystami.  

Malezja. Batu Caves. Czy warto zobaczyć?

Zdecydowanie warto przyjechać i zobaczyć Batu Caves. Na dojazd z Kuala Lumpur, zwiedzanie i powrót zarezerwuj pół dnia. Ze względu na wysokie temperatury i konieczność wspinania się po schodach lepiej zwiedzać rano lub późnym popołudniem, gdy upał jest mniejszy.

Batu Caves. Zalety

  • Jak dla mnie bardzo kolorowe i niezwykłe świątynie. Nie byłam w Indiach, dlatego ten rodzaj świątyń jest dla mnie nowością.
  • Wnętrze jaskini jest ogromne i spektakularne. Widać ogromne stalagmity i stalaktyty oraz dziury w skale przepuszczające światło. To była największa jaskinia ze wszystkich jakie miałam okazje odwiedzić.
  • Łatwo dojechać z Kuala Lumpur, a wstęp jest bezpłatny.
Malezja. Jaskinie Batu Caves, schody do wejścia. Posąg boga hinduskiego boga wojny i śmierci Murugana
Wokół jaskini i w środku jest bardzo dużo małp, które wspinają się na schody i porywają jedzenie turystów.
Wnętrze jaskini Batu Caves jest ogromne i widać formacje skalne.
Malezja. Jaskinia Batu. W jej wnętrzu znajdują się kolejne schody.

Świątynia Ramayana Cave – Suyambu Lingam

Możesz również polubić

Dodaj komentarz