Tajlandia – ciekawostki. Co warto wiedzieć?
1. Tajlandia i król. Długie i bogate panowanie króla Syjamu.
Tajlandia to monarchia konstytucyjna i monarcha jest bardzo szanowany. Poprzedni król Tajlandii czyli Rama IX (ojciec obecnie panującego króla):
- był najdłużej rządzącym monarchą na świecie. Król panował przez 70 lat od 1946 do 2016 roku.
Dla porównania Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, świętowanie swojego 70tego jubileuszu rozpoczęła dopiero w tym roku (czerwiec 2022 r.). - Zgodnie z informacjami podanymi przez tygodnik „Angora” król ojciec Rama IX zajmował 2. miejsce pod względem wysokości majątkiem osobisty spośród polityków na świecie (jego majątek szacowano na 30 mld dolarów).
2. Miłość do psa.
Obecny krój Tajlandii Maha Vajiralongkorn, król Rama X jest znany z licznych skandali i miłości do psów. Gdy jego ulubiony pies Foo Foo zmarł w 2016 r. król ogłosił 4 dniowe uroczystości pogrzebowe w kraju.
W Tajlandii jednak takie zachowanie jest rzadkie. Na prowincji, niestety często można spotkać bezdomne psy, całe sfory biegające po ulicach i polnych drogach. Tajowie nie mają rozwiniętej opieki nad bezdomnymi psami, a jeśli posiadają psy w domu, to zazwyczaj kupują drogie psy rasowe.
3. Red Bull.
Popularny napój Red Bull w puszce (Czerwony byk) został zapożyczony z przez Austriaka Dietrich Mateschitz’a, z tajskiego napoju „Krating Daeng” (Czerwony bizon). Austriak poznał napój „Krating Daeng” podczas podróży do Tajlandii i wykupił licencję do jego produkcji. Zdecydował się jednak zmienić nazwę i obecnie znamy ten napój jako Red Bull.
4. Jaskółcze gniazda do jedzenia. Przysmak salangan.
Salangan to gniazda, które ze swojej śliny budują ptaki z rodziny jerzykowatych. Te gniazda mogą być budowane z samej śliny oraz z piórami, gałązkami lub trawą. To bardzo drogi przysmak w takich krajach jak Tajlandia, Chiny, Birma, Malezja oraz w całej Azji. W sklepach spożywczych w Tajlandii na pewno zauważycie te przysmaki, ponieważ są trzymane w szklanych gablotach zamykanych na klucz i pilnowanych przez sprzedawcę. Zazwyczaj gniazda są kupowane przez Japończyków, Chińczyków i turystów z Korei Południowej.
5. „Thai” czyli „wolny”.
Tajlandia czyli „Kraina wolnych”. Ten kraj nigdy nie był kolonią żadnego z państw europejskich. Oczywiście takie próby podporządkowania sobie Tajlandii miały Portugalia, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania. Tajlandia była najeżdżana i prowadziła wojny z sąsiednią Birmą oraz Państwem Khmerów. W XX wieku ulegała wpływom Japonii i trwała w silnym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak Tajlandia nigdy nie była kolonią.
6. Tajskie toalety.
Jeśli będziesz pierwszy raz w azjatyckim kraju, to widok toalety może być zaskakujący.
Zazwyczaj jest to dziura w ziemi lub rzadziej ceramiczna płyta w ziemi, a obok jest wiadro z wodą i kubkiem do nabierania tej wody. W toaletach nie ma papieru toaletowego i bardzo często brakuje mydła. Tajowie nie używają papieru tylko podmywają się. Zachodni sposób korzystania z toalety uważają za niehigieniczny. Ale spokojnie, w miejscach turystycznych zazwyczaj znajdują się toalety w zachodnim stylu.
7. Śmierć pod palmami.
Powszechna opinia głosi, że w ciągu roku umiera więcej ludzi od uderzenia kokosem (informacje, które znalazłam mówią o 150 osobach) w głowę niż ataku rekina (5 osób). Te informacje częściowo mają genezę z 1984 r. kiedy został opublikowany artykuł Petera Barss’a w „The Journal of Trauma: Injury, Infection, and Critical Care”: (November 1984 – Volume 24 – Issue 11 – p 990-991). Artykuł mówił o rannych w wyniku uderzeń kokosem oraz śmiertelnych uderzeniach. Wprawdzie artykuł dotyczył przypadków z Papui Nowej Gwinei, ale najwidoczniej głęboko weszło w świadomość również Tajów. Gdy szukałam cienia pod palmami na tajskich plażach, kilka razy zdarzyło mi się, że ktoś z miejscowych podszedł do mnie i ostrzegł, aby uważać na spadające kokosy, które mogą… zabić.
8. Czy dzisiaj już jadłeś? To częste pytanie w Tajlandii.
To częste i uprzejme pytanie Tajów. กิน-ค่าว-หฺรือ-ยัง – Gin khao leu ruy jang?
Może występować w różnych formach. Mnie w pracy często pytano czy już jadłam lunch, gdzie idę na lunch, co jadłam na obiad, gdzie jadłam obiad itp. To pytanie dobrze odzwierciedla kulturę Tajlandii, którą określam jako kultura jedzenia. Pracując w Tajlandii miałam wrażenie, że ich życie kręci się wokół jedzenia i duża część small talków dotyczyła jedzenia. Pytanie o jedzenie zazwyczaj zaczyna krótką pogawędkę, wyraża zainteresowanie drugą osobą i wynika z kurtuazji.
9. PadThai – dla turystów.
Ta najpopularniejsza potrawa Tajlandii jest dla turystów. Jednak wcale nie jest popularna wśród Tajów. Prawdę mówiąc, gdy codziennie jadłam posiłki z moimi przyjaciółmi z Tajlandii i kolegami z pracy, to oni nigdy nie zamawiali PadThai’a. A lokalne miejsca nawet nie zawierały w menu tej potrawy. Najczęstszym i głównym składnikiem dla Tajów zazwyczaj jest ryż. PadThai w Tajlandii jest w miejscach turystycznych, ale sami Tajowie jeśli jedzą makarony to w innej formie. Najczęściej w chińskich zupach z dodatkiem gotowanego jajka lub kawałków warzyw, ale są to specjalne chińskie lokale z tego rodzajem zup i jest to zupełni coś innego niż PadThai. Te chińskie zupy są też inne od japońskich zup ramen, które swoją drogą też są popularne w Tajlandii. To, jest już jednak, inna historia.
10. Rewolucja z marihuaną.
9 czerwca 2022 r. Tajlandia uznała, że marihuana nie jest narkotykiem i usuwa ją z listy substancji odurzających. Każdy obywatel państwa może uprawiać konopie indyjską w swoim domu, jednak uprawa i handel podlegają dużym ograniczeniom. W lipcu w Bangkoku otwarto pierwszy w kraju „cannabis cafe”.* Ponoć duży udział w częściowej legalizacji marihuany miał obecny król Rama X.
*za National Geografic.
O Bangkoku możecie przeczytać tutaj https://aleksandratabor.com/bangkok-co-warto-zobaczyc/
Dodaj komentarz