Singapur, pogoda, wiza, zwiedzanie.

Do podróży do Singapuru zainspirowała mnie moja koleżanka z pracy Will. Gdy pracowałam w Bangkoku, spędzałyśmy razem dużo czasu. Will studiowała w Singapurze i była pod dużym wrażeniem tego miasta-państwa. Z Bangkoku z lotniska Suvarnabhumi bezpośredni lot do Singapuru trwa 2,5 godziny, więc stwierdziłam, że nie ma co się zastanawiać i poleciałam tam na kilka dni.

Singapur to miasto-państwo położone na kilkudziesięciu wyspach. Największa z nich to wyspa Singapur w południowej części Półwyspu Malajskiego tuż pod Malezją.

1. Singapur. Przydatne informacje.

Administracja. Republika Singapuru.

Waluta. Dolar singapurski (SGD)

Języki: angielski, mandaryński i inne chińskie dialekty (ze względu na głównych mieszkańców – chińczyków, którzy stanowią aż 74.2% populacji).

Wszędzie bez problemu dogadałam się po angielsku, a napisy na ulicach i wszelkie oznaczenia są zawsze po angielsku, a bardzo często w dodatkowych językach: chińskim i malajskim. Co ciekawe przy wypożyczaniu hulajnogi na Marina Promenada spotkałam Malaja, który… odwiedził Polskę przy okazji zawodów sportowych w piłce halowej. Miło wspominał naszą Bydgoszcz ; )

Singapur jest bogatym krajem.

To jeden z najbogatszych krajów Azji i to bogactwo czuć na każdym kroku. Tak oto Singapur określa baza wiedzy BBC:

„Niegdyś brytyjski kolonialny punkt handlowy, dziś jest kwitnącym globalnym centrum finansowym i określany jako jeden z gospodarczych „tygrysów” Azji. Słynie również z konserwatyzmu i surowych przepisów lokalnych, a kraj szczyci się stabilnością i bezpieczeństwem.”

(Źródło https://www.bbc.com/news/world-asia-15961759)

Symbol. Lew zwany merlion, to mityczne stworzenie pół lew, pół-ryba, widać często symbol Singapuru podczas zwiedzania jako pomniki i fontanny.

Ciekawostka o Singapurze.

Singapur może pochwalić się jedną z najdłuższych oczekiwanych na 2022 r. długości życia na świecie to średnio dla kobiety 89 lat, a mężczyzn 83 lata. Dla porównania w Polsce za 2021 r. średnia długość życia jaką podawał GUS to 71,8 lat, natomiast dla kobiet 79,7 lat (źródło https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2021-roku,2,16.html)

*Wszystkie informacje liczbowe pochodzą ze strony https://www.cia.gov/the-world-factbook/countries/singapore/

2. Ile czasu spędzić w Singapurze?

Najlepiej spędzić w Singapurze dwa do trzech dni. Samo zwiedzanie Gardens by the Bay zajmuje około 8 godzin. Na dłuższy wyjazd na 7 dni też jest co robić.

W Singapurze jest bezpiecznie i łatwo zwiedza się miasto. Komunikacja jest punktualna, nie ma korków, przystanki i ulice są doskonale oznaczone. Atrakcje turystyczne opisane, także łatwo wszędzie trafić. To idealne miasto do życia i dla turystów.

Polacy mogą podróżować do Singapuru w celach turystycznych z paszportem i przebywać tam bez wizy do 90 dni.

3. Singapur klimat.

Singapur jest blisko równika i jest tam bardzo gorąco. Panuje klimat tropikalny i wilgotny z podziałem na dwie wilgotne pory roku: monsun północno-wschodni (od grudnia do marca) i monsunowy południowo-zachodni (od czerwca do września). Gdy zwiedzałam Singapur w porze deszczowej w lipcu, temperatura była około 35 stopni w dzień i 26 stopni w nocy i nie padało ani razu Jednak przyznam, że nie odczuwałam tej temperatury. Wszędzie jest klimatyzacja, komunikacja miejska jest klimatyzowana, a przystanki autobusowe są zadaszone i dają przyjemny cień. Połączenia pomiędzy przestankami i przejścia do metra są również zadaszone, dzięki czemu mimo palącego słońca można ciągle być w cieniu. W mieście jest też dużo zieleni, drzew dających cień, parków i ogrodów, także upał nie męczył mnie.

Singapur jest bardziej europejski niż azjatycki. Wszystko jest poukładane, uporządkowane, czyste i bezpieczne. To co zaskakuje to perfekcyjna organizacja. Czystość w komunikacji miejskiej, na ulicach, nawet część wyznaczona na street food jest pozbawiony tradycyjnego azjatyckiego chaosu. W mojej opinii jest to wzór idealnej organizacji, bardzo przyjaznej dla mieszkańców. Oczywiście wynika to z wielu zakazów i ograniczeń. Na przykład można posiadać auto na własność, tylko jeśli posiada się własne miejsce do parkowania. A to jest trudne do zdobycia ; )

4. Noclegi.

Niestety noclegi są bardzo drogie, a moja wycieczka z plecakiem zakładała tani wypad. Okazało się, że kwater prywatnych jest całe nic, a pensjonaty i hostele są bardzo drogie. Zdecydowałam się na najtańszy hotel dwugwiazdkowy. Okazało się, że ten najtańszy nocleg w dzielnicy znacznie oddalonej od centrum, był bardzo dobry. W pokoju była działająca klimatyzacja i wszystkie usprawnienia zgodnie z opisem. Wszystko czyste. Żadnych oszustw, żadnych niespodzianek. Po podróżach po Tajlandii i Filipinach byłam mile zaskoczona.

5. Komunikacja.

Na pewno z metrem MRT spotkacie się bardzo szybko, czyli tuż po wylądowaniu na lotnisku. Aby dostać się z tego supernowoczesnego lotniska do centrum, najtańszą opcją jest właśnie metro MRT. Wygląda i funkcjonuje jak nadziemna kolejka. Oczywiście jest czyste i klimatyzowane (18 stopni, warto mieć bluzę). Nie można tam jeść i pić i widziałam, że wszyscy przestrzegali tego zakazu. Przejeżdżając przez osiedla, szyby w pociągach są zasłaniane, a właściwie zmieniają kolor, także nie zaglądamy ludziom w okna ; ). Stacje metra są często połączone zadaszonymi przejściami z przystankami autobusowymi, także palące słońce lub deszcz nie grożą nam. Większość atrakcji turystycznych w mieście jest dostępna w zasięgu linii MRT. Komunikacja jest doskonała i podczas pobytu nie korzystałam z taksówek ani Ubera.

6. Zwiedzanie Singapuru.

Gardens by the Bay (Ogrody przy zatoce) – to jest obowiązkowy punkt zwiedzania i miejsce na najwyższym światowym poziomie znane z widoku na super drzewa. To niezwykłe, że w mieście, w którym metr kwadratowy ziemi jest liczony w cenach jak za złoto, znajduje się tak piękny ogród. Większa część ogrodów jest bezpłatna do zwiedzania. Wstęp jest płatny do 3 pawilonów.

  • Na pewno trzeba zobaczyć pawilon z lasem deszczowym Cloud Forest (bilety rozpoczynają się od 8 SGD). W tym pawilonie znajduje się najwyższy sztuczny wodospad wewnątrz budynku. A sam pawilon faktycznie oddaje wilgotność lasu deszczowego.
  • Kolejne pawilony to Flower Dome  (wstęp od 8 SGD) i Floral Fantasy (wejście od 8 SGD).
  • Warto przejść się długą na 128 metrów ścieżką powietrzną OCBC Skyway (bilety od 8 SGD).
  • Wieczorem w Garden by the Bay są pokazy świetlne połączone z muzyką. Główną rolę w tych pokazach odgrywają super drzewa, które są nie tylko ozdobne, ale też zbierają wodę. Były to największe tego typu pokazy jakie kiedykolwiek oglądałam. Wstęp bezpłatny, codziennie od 19.45 i drugi pokaz od 20.45.

Plaże miejskie na wyspie sztucznej wyspie Sentosa.

Określiłabym ją jako ogromny park rozrywki dla turystów. Komercja może trochę odstraszać, ale ja sama spędziłam tam przyjemne chwile wylegując się na plaży, sztucznej plaży jak i cała wyspa. Wszystko jest bardzo zadbane i przystosowane dla każdego rodzaju turystów i dzieci. Wzdłuż wyspy jeździ bezpłatny autobus.

Marina Promenade

Z tej promenady można oglądać zatokę i podziwiać południową panoramę Singapuru. Z promenady rozciąga się widok na charakterystyczny hotel Marina Bay Sands i ArtScience Museum. A te miejsca są najczęściej fotografowane w Singapurze i na pewno, zrobisz tam wspaniałe fotki ; ). Z promenady widać też zielone Gardens by the Bay.

Chinatown i streed food

Stara chińska część miasta z chińskimi budynkami, targiem, sklepikami z pamiątkami i straganami z jedzeniem. W tej części miasta znajdziecie też zabytkowe budynki w stylu kolonialnym. A muszę powiedzieć, że trochę przynosi to architektonicznej odmiany od wysokich wieżowców.

Jedzenie. Street food, czyli foofcourt’y

Foodcourt’y są to miejsca z barami z jedzeniem. Coś co można porównać do tajskiego streetfoodu. Przychodzą tam wszyscy. Od pracowników korporacji, po turystów i pracowników fizycznych. Obiad w Singapurze w takim miejscu kosztuje około 15 -20 zł (np. ryż z kurczakiem i warzywami lub chińska zupa z grubym makaronem i mięsem + jajko). Pierożki dim sum to za małą porcję na street food to 10 zł. Niestety im bliżej miejsc turystycznych, tym drożej i za smażony makaron można zapłacić nawet 50 zł.
Miasto jest usiane restauracjami i kawiarniami. Kuchnia jest różnorodna i z całego świata. To dobre miejsce na poznanie azjatyckiej kuchni, chińskiej, malajskiej, japońskiej i hinduskiej. W większości miejsc jakość jest wysoka i oczywiście bardzo czysto.
W Singapurze można spotkać również sklepy przypominające nasze Żabki, czyli SevenEleven. W tych sklepach znajdują się małe piekarniki. Także można kupić np. kanapkę i bezpłatnie odgrzać. W tych sklepach znajdują się też maszyny do kawy (kawa jest tania), z których można nalać wrzątek i zalać kupioną zupkę chińską w tymże sklepie. Koszt takiej zupki to 5 zł, a wrzątek i jednorazowe sztućce są bezpłatne.  

Zachód słońca nad zatoką Marina Bay i widoczny w tle Singapore Flyer, czyli jeden z największych diabelskich młynów na świecie. Koło ma 165 metrów wysokości.
Z Marina Promenade rozciąga się piękny widok na zatokę oraz hotel Marina Bay Sands i ArtScience Museum. To są najbardziej rozpoznawalne miejsca Singapuru.
Widok na super drzewa w ogrodach Gardend by the Bay. Te sztuczne drzewa zbierają wodę, a wieczorami są głównym punktem pokazów światła i muzyki.
W ogrodach Gardens by the Bay znajduje się pawilon Flower Dome. Oszałamia kolorami kwiatów z całego świata.
Pawilon Cloud Forest w ogrodach Gardens by the Bay.
To najwyższy wewnętrzny sztuczny wodospad na świecie.
W Singapurze biurowce mieszają się z budynkami w tylu kolonialnym.
A każdy metr miasta jest zadbany i uporządkowany.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz