Kuala Lumpur. Malezja. Informacje praktyczne
Kuala Lumpur i Malezja na tydzień. Pojechałam tam z dwóch powodów. Pierwszy to bliskość Tajlandii, a pracując niestety miałam zaledwie tygodniowy urlop. Dodatkowo brak wymaganych wiz dla Polaków. Zachęciła mnie też moja koleżanka z pracy w Bangkoku, Ban bardzo zachwalała wyspę Langkawi w Malezji mówiąc, że jest tam wszystko, co lubi: góry i morze. Od 1 sierpnia 2022 r., można wjechać do Malezji bez testów na COVID-19, paszportu covidowego i bez kwarantanny.
Stolica. Kuala Lumpur
Waluta. Ringgit malezyjski. MYR
Religia. Malezja to kraj muzułmański – 56%. Chrześcijanie – 9%, hinduiści – 6%, buddyści – 5%.
Szczepienia. Nie są wymagane, jest kilka zalecanych, ale ja nie szczepiłam się na te zalecane.
Podróż
Z Bangkoku z lotniska Suvarnabhumi przyleliśmy na lotnisko w stolicy Malezji Kuala Lumpur International liniami Air Asia. Lot trwał dwie godziny, a z lotniska do stolicy dostaliśmy się autobusem. Z lotniska do miasta można dostać się też pociągiem i dojechać do głównego dworca w Kuala Lumpur KL Sentral.
Nocleg w Kuala Lumpur zarezerwowałam w apartamencie w wieżowcu w odległości kilometra od wież Petronas Towers. Wieżowiec okazał się nie remontowany od dwudziestu lat, ale dobrze zadbany z basenem i pięknym widokiem na miasto. A w apartamencie na trzydziestym piętrze niespodzianka. W łazience były karaluchy. Gdy powiedziałam o tym właścicielowi stwierdził, że to normalne, że w krajach na tej szerokości geograficznej są karaluchy i nic nie da się zrobić z tym. Powiem szczerze, że w noclegach w Tajlandii, na Filipinach i Singapurze nie miałam nigdy takiej sytuacji z karaluchami.
Kuala Lumpur w Malezji. Czy jest bezpiecznie?
Jak najbardziej. Piszę konkretnie o Kuala Lumpur i wyspie Langkawi. Nie zostałam oszukana, ani okradziona, chociaż po Tajlandii jestem wyczulona na drobne oszustwa Zdecydowanie jest mniej nagabywania turystów i namawiania do taksówek i dziwnych usług jak szycie garniturów i sukienek lub wycieczki. Po chaotycznej Tajlandii Malezja wydała mi się bardzo uporządkowana i czysta. Do podróżowania po stolicy korzystałam z aplikacji Grab, czyli azjatyckiego Ubera.
Kuala Lumpur. Ile kosztuje jedzenie?
Jest tanio. Malezyjskie jedzenie to koszt na straganach i food courtach w galeriach handlowych od 5 MYR do 30 MYR. Spokojnie można znaleźć restauracje z jedzeniem w średnich cenach za 25 – 35 MYR. Jedzenie jest w azjatyckim stylu, mieszanka kuchni chińskiej, tajskiej, hinduskiej i arabskiej. Wszystko pyszne, popularne są kurczaki, owoce morza, curry. Wieprzowina jest rzadka, a alkohol drogi ze względu na dominującą religię islam.
Moje ulubione to vegetable tempura rice bowl oraz wariacje z krewetkami lub rybą. Do tego noodle z kurczakiem, owocami morza i warzywami.
Tradycyjne danie malezyjskie to między innymi Nasi Lemak. To danie na bazie ryżu z mlekiem kokosowym i podawane ze smażonymi anchois, pastą z krewetek, jajkiem, a czasem z ogórkiem i orzeszkami ziemnymi. Warto spróbować też Roti, czyli placek z mąki, z zupą dal z soczewicy lub curry.
Czy w Malezji można dogadać się po angielsku?
Zdecydowanie tak. Pierwsze, co da się zauważyć w Kuala Lumpur to oznaczenia ulic i obiektów publicznych. Napisy w kilku językach angielskim, malajskim, chińskim i arabskim. Obsługa w miejscach turystycznych mówi po angielsku, tak samo w restauracjach.
Kiedy jechać do Malezji? Malezja – pogoda i temperatura
Klimat Malezji jest równikowy i dominują dwie pory roku. Od października do marca – z większą liczbą dni słonecznych i mniejszą liczbą dni deszczowych. Także najlepsza pora na podróż do Malezji to od października do marca, ale klimat zwrotnikowy oznacza dużą wilgotność i sporo deszczu przez cały rok. W Malezji może padać codziennie. Klimat jest zdecydowanie bardziej wilgotny i deszczowy niż w Tajlandii. Malezję odwiedziłam w porze deszczowej w listopadzie i faktycznie padało przez 2 dni w ciągu 6-dniowej wycieczki. Temperatura zazwyczaj powyżej 30 stopni. Przez większość dni niebo było zachmurzone.
Co zwiedzać w Kuala Lumpur?
Pierwszym i najbardziej znanym obiektem, który odwiedziłam były wieże Petronas Towers, to jedne z najwyższych budynków na świecie (w pierwszej dziesiątce). W wieżach oprócz siedzib firm, znajdują się galeria handlowe, masa sklepów w tym spożywcze i sporo restauracji. Wieże mają 88 pięter i można wjechać szczyt na punkt widokowy. Wieże wspaniale prezentują się również w nocy. Przy wieżach znajduje się park z fontannami i jedzenie kupione w okolicznych barach można zjeść w parku właśnie z widokiem na wieże, co polecam.
Plaza Dataran Merdeka w Kuala Lumpur
Plaza Dataran Merdeka – to Plac Niepodległości w Kuala Lumpur, znajduje się w niedalekiej odległości od Petronas Towers, także nawet jeśli nie planujesz, to choćby przypadkiem tam zajdziesz. Przed Placem znajduje się meczet sułtana Abdula Samad – Masjid Jamek Sultan Abdul Samad. To jeden z najstarszych meczetów w stolicy Malezji.
Menara Kuala Lumpur to wieża telekomunikacyjna, najwyższa budowla tego typu na świecie. Góruje nad miastem, a można wjechać też na szczyt i z punktu widokowego oglądać Petronas Towers.
Kolam Biru River of Life (Klang River) – rzeka życia. Jest to miejsce nad rzeką z punktem widokowym. Widać meczet Masjid Jamek Sultan Abdul Samad oraz budynek starego sądu Old High Court. Piękne budowle przypominające wyobrażenia architektury z baśni tysiąca i jednej nocy. Z tego miejsca można przejść piechotą do China Town.
China Town w okolicach ulicy Petaling. Znajduje się tam wiele świątyń chińskich, postkolonialne zabytki, a najbardziej przyciągają targi. Markety najbardziej zachęcają jedzeniem na street food oraz licznymi restauracjami z kuchnią chińską, bardzo popularne są te z noodlami. Można kupić też podróbki ubrań, butów i torebek znanych marek.
Lake gardens – ogromny ogród botaniczny z ogrodem motyli i ptaków. Wspaniałe miejsce prawie w centrum miasta. Aby zobaczyć wszystkie ogrody trzeba zarezerwować cały dzień.
Widok w nocy na Petronas Towers. 452 metry wysokości.
Dodaj komentarz