Wyspa Phuket, co warto zobaczyć? Czy warto jechać?

Wyspa Phuket jest największą wyspą w Tajlandii. To jednocześnie drugie najczęściej odwiedzane turystyczne miejsce po Bangkoku w Tajlandii. Właściwie można spędzić tam 2 tygodnie i ciągle odkrywać nowe miejsca.

Obecne ograniczenia wjazdu do Tajlandii, obowiązujące od 22 grudnia 2021 r. kierują turystów właśnie na wyspę Phuket. Dotyczy to osób, które przybyły do Tajlandii drogą lotniczą.

Osoby zaszczepione muszą odbyć na Phuket 7-dniową kwarantannę. Po uzyskaniu wyników testów RT-PCR jest możliwość opuszczania hotelu po pierwszej dobie. A po 7 dniach możliwość podróży po całej Tajlandii.

Phuket lokalizacja. Prowincja Phuket, południowo zachodnia część Tajlandii. 850 kilometrów na południe od Bangkoku.

Na Phuket można dolecieć samolotem. A z Bangkoku nocnym autobusem.

Wyspa ma wiele zalet i … wad.

Zalety

  • Można tam znaleźć wszystko, co kojarzy się z Tajlandią. Piękne plaże, nocne życie, targi i street food.
  • W centralnej części wyspy znajduje się miasto Phuket z Old Town. To stara część miasta z zabytkami w stylu kolonialnym, sięgająca XIX w. Kolorowe kamienice w europejskim stylu bardzo odróżniają się od tajskiej architektury i stanowią swego rodzaju ciekawostkę. Z tej części wyspy można dostać się na plaże (np. Kamal beach) busami nazywanymi songthaew. To są zazwyczaj przerobione ciężarówki lub autobusy z dwiema podłużnymi ławkami do siedzenia na zadaszonej pace auta. Co ciekawe, nie jest łatwo znaleźć przystanek, z którego odjeżdżają songthaew. Miejscowi pytani i songhtaew zazwyczaj kierują na… postój taksówek ; ) Coś w rodzaju dworca (Bus Terminal) znajduje się wzdłuż ulicy Ranong.
  • Piękne zróżnicowane plaże. Na wyspie znajdują się duże plaże ze straganami i barami jak Kamala beach, ale też mniejsze i urokliwe jak Surin beach i Freedom beach.
  • Wyspa jest bezpieczna pomimo życia nocnego. Pewnego razu spedzałam noc właśnie na Kamal beach pijąc wino i gadając z moimi towarzyszami podróży, plaża i jej okolice były bardzo spokojne.
  • Phuket to dobry punkt wypadowy na wyspy Morza Andamańskiego.
  • Idealne miejsce na sorkeling i nurkowanie.
  • Łatwy transport. Na wyspie jest lotnisko, można przylecieć z Europy z jedną przesiadką w Doha w Katarze lub z przesiadką w Bangkoku.

Wady

Przed pandemią wyspa była bardzo zatłoczona i trudno było odczuć tu tajską życzliwość i kulturę. Niestety, na wyspie, przede wszystkim mamy do czynienia z biznesem turystycznym. Jednak pandemia wszystko zmienia, a obecnie ze względu na restrykcje rządu tajskiego, Phuket jest obowiązkowym miejscem podróży do Tajlandii.

Tak jak w wielu turystycznych miejscach, ceny są zawyżone.

Z Phuket można wybrać się na jednodniowe wycieczki na Morze Andamańskie.

  • W lokalnych agencjach turystycznych można kupić wycieczkę na wyspę Jamesa Bonda czyli wyspę Khao Phing Kan. Na tej wyspie były kręcone zdjęcia do filmu „Człowiek ze złotym pistoletem” Niektóre wycieczki są łączone z innymi atrakcjami można pływać kajakami i zwiedzić pobliskie jaskinie.
  • To na co należy zwrócić uwagę to dodatkowe opłaty. Niektóre wyspy (w tym wyspa Jamesa Bonda) są w Parku Narodowym i wejście wymaga dodatkowej opłaty. Niektóre biura podróży mają wliczone bilety wstępu w cenie wycieczki. Niestety kiedyś miałam taką sytuację, że bilet nie był wliczony w cenę wycieczki, a w biurze nie poinformowali nas o dodatkowych kosztach.
  • Z portu Rassada Harbour, który znajduje się na południe od miasta Phuket, można kupić bilety na pobliskie wyspy Ko Phi Phi, Koh Yao Yai, Koh Yao Noi, Koh Lanta, a nawet do Krabi. Jest to dobra i tańsza alternatywa do lokalnych biur podróży lub w sytuacji, gdy chcecie spędzić kilka dni na innej wyspie.

O najpiękniejszych plażach w Tajlandii przeczytasz tutaj.

Aurin Beach Phuket aleksandratabor.com
Surin Beach na wyspie Phuket ; )
Wyspa Jamesa Bonda
Wyspa Jamesa Bonda
Zwiedzanie jaskiń w okolicy wyspy Jamesa Bonda
Tradycyjne tajskie łodzie „long tail boat” drewniane z ozdobieniem z kwiatów na przodzie.
Obecnie są wypierane przez speed boat – motorówki.
Songhtaew jadący z miasta Phuket na jedną z plaż na wyspie.
Przerobiona ciężarówka, na pace może przewozić ludzi.
Wprawdzie bez klimatyzacji, ale otwarte okna na stałe dają przewiew.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz